Piirustuskilpailu: suunnittele heimomerkki Pilpajärven laavulle

Taide, Ympäristö, Pohjois-Pohjanmaa, Kilpailu

Avoin kilpailu Oulujokivarren asukkaille
1.7.–30.8.2025

Piirrä ehdotus Lapinkankaan kylän ja Oulujokivarren asukkaiden heimomerkiksi!

Heimomerkki kaiverretaan ja maalataan kalliomaalaustekniikalla Kuvakiveen, joka pystytetään Pilpajärven laavulle. Kuvakivi on taiteilija Kai Ruohosen taideteos, ja se toteutetaan yhteisöllisesti alueen asukkaiden kanssa. Teos tulee osaksi Sanginkonnun taiderasteja juhlistamaan Oulua Euroopan kulttuuripääkaupunkina.   

AIHE
Heimomerkin aiheena on Oulujokivarren koskiluotsit. Oulujokea pitkin kuljetettiin tervaveneillä Kainuun tervaa Oulun satamaan. Pahimmissa koskipaikoissa paikallinen koskiluotsi ohjasi veneen kosken yli.

OSALLISTU NÄIN

  1. Luonnostele heimomerkin ideastasi yksinkertainen piirros, jossa ihminen on luotsaamassa tervavenettä Oulujoella. Piirroksen tulee olla niin pelkistetty, että se voidaan kaivertaa kiveen.
  2. Tule piirroksesi kanssa työpajaan, jossa opastamme sinut toteuttamaan merkkisi kalliomaalaustekniikalla happovapaalle paperille. Maalauksen kuivuessa tarjoamme kahvit. Ehdotuksesi valokuvataan mukaan kilpailuun. Maalauksen saat pitää itselläsi. Työpajassa käyntiin kuluu aikaa noin puoli tuntia.
  3. Jos et pääse työpajaan, voit sopia projektikoordinaattori Riitta Johanna Laitisen kanssa punamullan ja maalaamiseen tarvittavan materiaalin lainaamisesta ja lähettää valokuvan valmiista maalauksestasi.

TYÖPAJAT
Aika: Paja 1) ma 30.6.–ti 1.7.2025 klo 13–17. Paja 2) la 12.7.–su 13.7.2025 klo 13–17. Seuraa tätä tapahtumailmoitusta ja Sanginkonnun facebookia ja varmista, että ajankohtiin ei ole tullut muutoksia. Työpajat järjestetään non-stopina. Olet tervetullut mukaan ilman ennakkoilmoittautumista!
Paikka: Pihapiiri osoitteessa Sankivaarantie 43, Sanginsuu, Oulu

VOITTAJAN VALINTA

Kilpailun voittaja ratkaistaan yleisöäänestyksessä Sanginsuun Syysmarkkinoilla la 30.8.2025. Voittaja saa palkintona 100 euroa.

KILPAILUTÖIDEN KÄYTTÖ
Taiteilija Kai Ruohosella on vapaus muokata ja yhdistellä ehdotettuja piirroksia keskenään ja luoda niiden pohjalta heimomerkki.

LISÄTIEDOT

Riitta Johanna Laitinen
Projektikoordinaattori, Maaseudun Sivistysliitto
Puh. 040 584 4907
riittajohanna.laitinen(at)msl.fi

Kiveen hakattu heimomerkki voi näyttää esimerkiksi tällaiselta. Aiheena tässä on vesilinnun pää ja tekijä on kuvataiteilija Kai Ruohonen.

Piirustuskilpailu kuuluu Maaseudun Sivistysliiton, SLS-kyläyhdistyksen ja Sanginkontu ry:n vuosina 2023–2026 toteuttamaan hankkeeseen. Hankkeessa toteutetaan Sanginkonnun taiderastit eli 12 ympäristötaideteosta Sanginsuun, Sanginjoen ja Lapinkankaan metsiin ja jokivarsille. Taiderastien yhteyteen järjestetään tapahtumia ja toimintaa, joilla kannustetaan lapsia ja aikuisia liikkumaan luonnossa ja kohtaamaan taidetta. Lue lisää sivulta www.sanginkontu.fi.

Sanginkonnun taiderastien toteuttajat

Kiitämme tukijoita