Iltapäivälöylyt kutsuu kunta- ja aluevaalikeskusteluun

Suomen Kylät ry ja Maahenki Oy kutsuvat päättäjät lauteille puhumaan hyvästä elämästä ja kuntapolitiikan luottamuksen vahvistamisesta maaliskuun lopulla verkkotilaisuuteen.
Lauteet ovat kuumana, kun Suomen Kylät ja Maahenki järjestävät yhteisen vaalikeskustelun perjantaina 28.3.2025 klo 14–15 verkossa etätoteutuksella.
Miten rakennamme luottamusta lähipolitiikassa? Kuinka asukkaiden ääni kuuluu päätöksenteossa? Millaista on hyvä elämä maaseudulla ja kaupungissa? Näihin kysymyksiin etsitään vastauksia Iltapäivälöylyissä.
Mukana keskustelemassa ovat eri puolueiden edustajat (osallistujalista päivittyy vielä):
- Fredrik Guseff, puoluesihteeri, RKP
- Jessi Jokelainen, kansanedustaja, Vasemmistoliitto
- Anne Kalmari, kansanedustaja, Keskusta
- Antti Kangas, kansanedustaja, Perussuomalaiset
- Teemu Kinnari, kansanedustaja, Kokoomus
- Lauri Lyly, kansanedustaja, SDP
- Anna Moring, puoluesihteeri, Vihreät
- Ahti-Pekka Vornanen, kunta- ja aluevaaliehdokas, varakansanedustaja, Kristillisdemokraatit
Keskustelua johdattavat Suomen Kylät ry:n viestintäpäällikkö Timo Metsäjoki sekä Maahenki Oy:n kehitysjohtaja Virpi Harilahti-Juola.
Saunakeskustelut ovat suomalaisen kulttuurin ytimessä
– Saunassa ollaan avoimia, rehellisiä ja tasa-arvoisia. Saunassa tittelit jäävät pukuhuoneen puolelle, ja jokainen on siellä samanarvoinen, oli sitten päättäjä, asiantuntija tai tavallinen kansalainen. Tästä syystä vaalikeskustelumme lähtee myös tästä hengestä, Metsäjoki sanoo.
Iltapäivälöylyt-vaalikeskusteluissa ei takerruta kaavamaisiin poliittisiin puheenvuoroihin, vaan pyritään aitoon vuoropuheluun, jossa kuunnellaan, jaetaan kokemuksia ja pohditaan yhdessä ratkaisuja. Vaalikeskustelun tavoitteena on tuoda esiin, miten voimme rakentaa luottamusta lähipolitiikassa, vahvistaa asukasosallisuutta ja edistää hyvää elämää niin maaseudulla kuin kaupungissa.
– Saunan lempeässä hengessä vaikeistakin asioista voidaan keskustella rakentavasti. Kuten hyvässä löylyssä, myös hyvässä yhteiskunnallisessa keskustelussa tarvitaan sopiva lämpötila: ei liian kuumaa eikä liian haaleaa, vaan juuri sellainen, jossa kaikki voivat osallistua ja saada äänensä kuuluviin, Metsäjoki kiteyttää.
Iltapäivälöylyissä siis istutaan saman saunan lauteille – kuvainnollisesti – ja keskustellaan asioista ilman turhia kaikuja vallan portaikoista. Tavoitteena on avoin ja inhimillinen vuoropuhelu, jossa etsitään konkreettisia keinoja parempaan päätöksentekoon ja yhteisöllisyyteen.
Tämä on se henki, jonka haluamme välittää vaalikeskustelussa.
Tule mukaan kuuntelemaan, sillä tämä on avoin sekasauna kaikille, jotka ovat kiinnostuneita paikallisesta päätöksenteosta, asukasvaikuttamisesta ja tulevaisuuden Suomesta!