Jättikäpyteoksen synty taiteilijan kertomana

Jesse Kitinojan ja Macu Makkosen tekemät jättiläiskävyt on ripustettu Sanginsuuhun oululaisten suosimalle Kiekonlenkin ulkoilualueelle. Veistokset ovat lähellä paikkaa, jossa aiemmin sijaitsi alueen asukkaita työllistänyt käpykaristamo. Käpyveistoksia löytyy lenkkipolun varrelta ripustettuna puihin ja kohoamassa maasta kanervikon keskeltä.

Jesse Kitinoja

Minun ja setäni Macu Makkosen yhteistyö sai alkunsa kun luonnostelin loppuvuodesta 2022 erääseen taidekilpailuun suurta paanupintaista sotkan munaa ja kysyin sedältäni, miten hän tällaisen toteuttaisi. Tuossa kilpailussa ei vielä tärpännyt mutta ajatus paanuveistoksesta jäi kytemään meidän molempien mieleen.

Lomareissulla Macu poimi Roomasta matkamuistoksi erityisen komean kävyn, jonka innoittamana hänen käsissään alkoi syntyä käpymäisiä veistoksia. Kokeilujen tuloksena perinteiset suorat haapapaanut vaihtuivat puun pinnasta lohkottuihin “pintapaanuihin” eli käpyjen suomuihin, jotka nakuteltiin nauloilla sopivan muotoiseksi veistellyn pöllin pintaan. Veistokset rakentuvat kuusi- ja haapapölleistä sekä noin 1200 käsin veistetystä haapasuomusta. Ajan kanssa haapa patinoituu ulkona kauniin hopeanharmaaksi.

Koti veistoksille löytyi Sanginsuusta Kiekonlenkiltä, jossa jättimäiset kävyt kertovat paikallishistoriasta eli alueella toimineesta käpykaristamosta, jossa kuivatuista kävyistä karistetut siemenet kerättiin talteen ja pussitettiin. Karistamo työllisti aikanaan varsinkin paikkakunnan nuoria.

Yhtenä heinäkuun 2025 helteisenä viikonloppuna järjestimme Sanginsuussa kaksi työpajaa, joissa innokkaiden ja ahkerien osallistujien kanssa veistelimme 250 uutta pintapaanua keväällä kaadetuista puista ja nakuttelimme kasaan kaksi uutta käpyä. Lämpöä riitti sekä veisto- että ripustuspäivinä. Sopivaa lisäjännitystä ripustamiseen toi yhden kävyn sisältä löytynyt ampiaispesä. Annoimme Seinäjoelta Ouluun muuttaneen yhdyskunnan jäädä asumaan valitsemaansa käpyyn.

Nyt kuusi jättimäistä puiden välissä riippuvaa ja kivien päällä lepäävää käpyä pienine aukkoineen ovat kuin jonkin olennon asumuksia. 

Onko kyseessä toiveikas fantasia siitä, mitä ihmisen asuminen ja luontosuhde voisivat tulevaisuudessa olla – vai asuttaako rakennelmia sittenkin jokin ihmisen jälkeen tuleva olento?

Suuri kiitos Riitta-Johannalle, Raimolle, Aimolle, Satulle, innokkaille veistelijöille ja kaikille projektin mahdollistajille!

ONKO KETÄÄN KOTONA?, installaatio, Macu Makkonen & Jesse Kitinoja, kuusi- ja haapapuu, luonnonkivi (2025).

Käpyinstallaatio sijaitsee Kiekonlenkin kuntoradan varrella. Lähtö Kiekonmajan parkkipaikalta, Kiekonmajantie, Oulu.
Käsistään kätevä Macu Makkonen ja arkkitehti Jesse Kitinoja ovat suunnitelleet ja tehneet käpyinstallaation veistokset sukupolvien yhteistyönä.
Kesäisessä työpajassaan Jesse Kitinoja ja Macu Makkonen neuvoivat, miten haapapuusta tehdään paanuja jättikäpyjen suomuiksi. Työpaja veti runsaan joukon innostuneita talkoolaisia.
Jesse Kitinoja valmiin käpyveistoksen äärellä Kiekonlenkillä. Taustalla olevia mutteripenkkejä löytyy Sanginkonnun taiderastien ääreltä levähdys- ja ihastelupaikoiksi.
Käpyveistossarjan nimi Onko ketään kotona? herättää uteliaisuutta, onko käpyjen sisässä kenties asukkaita ja elämää. Ja minkälaista?
Teoksen suunnitelma.

Sanginkonnun taiderastien toteuttajat

Kiitämme tukijoita