Henri Malmi: Ilman maskia

Esikoisnäyttely
Avajaiset torstaina 5.3.2026 klo 17–20
Näyttely avoinna 8.3. ja 15.3. 2026 klo 13–17
Sininen Hetki / Savusaunan kabinetti, Satamakatu 37, Kaskinen
Vapaa pääsy

Henri Malmi (s.1974) yhdistää työskentelyssään uteliaisuuden ja intuitiivisen ilmaisun. Hän maalaa teoksensa käyttäen lintujen pudottamia sulkia, revittyjä pesusieniä, lastoja, siveltimiä ja teloja.

– Maalit sekoitan munatemperaan pigmenteistä pellavaöljyn kanssa. Toteutan tauluni itse valmistamilleni kehyksille ja pinnoittamilleni luuliimalla pohjustetuille pellavakankaille, Malmi kuvaa tekniikkaansa.

– Minua inspiroivat värit, käsillä tekeminen, luonto ja erilaiset kulttuurit. Minua inspiroi myös se, miten erilaiset asiat sekä ilmiöt ovat tapahtuneet ja miten näen niiden tapahtuvan tulevaisuudessa. Ajatukseni vievät minut usein eri kansojen ja kulttuurien perinteisiin tapoihin ilmaista taidetta.

Henri Malmi on suurelta osin itseoppinut taiteilija. Opiskeluaikanaan hän on osallistunut yhteisnäyttelyihin ja omassa kotiateljeessaan järjestämiinsä yksityisnäyttelyihin. Esikoisnäyttelynsä suurikokoisissa öljyvärimaalauksissa hän kertoo käsittelevänsä kulttuurien ristiriitoja ja niihin liittyviä eri näkökulmia.

Facebook

Henri Malmi, Aristokraatti
Henri Malmi, Riisuttu katse