Dorkin Puiston Muisto -näyttely Kyläpirtillä Heinolassa

Häme, Aukioloaikoina, Milloin tahansa, Näyttely, Taidepuisto

”Pyrin taiteellani luomaan kuvan havaitsemistani maailmoista. Menetelmäni eivät ole tarkkoja eivätkä tieteellisiä. En kuitenkaan väännä näkemystäni rautalangasta, vaan mieluiten rautatangosta tai -levystä, ja vieläpä käytetystä. Yleensä töissäni on mukana huumoria, ironiaa ja farssia.”

Näin kuvailee heinolalainen puutarhuri Vesa Väänänen (s.1949) töitään joutsalaisen Taidelaitos Haihatuksen 25-vuotisjuhlajulkaisussa. 40-vuotisen taiteilijauransa aikana Väänänen ehti tehdä noin 600 teosta, joista paljon on ehtinyt tuhoutua. 

Väänänen loi kotikaupunkiinsa Heinolaan Dorkin Puistona tunnetun ITE-taidealueen, jonka teoksista valtaosa on sittemmin siirretty Taidelaitos Haihatukseen Joutsaan.

Heinolan kirkonkylän kyläyhdistys on saanut haltuunsa pienen osan Väänäsen töistä. Teokset ovat esillä kylätalo Kyläpirtin pihalla ja kahviossa muistona ITE-taiteen ystävien mielissä elävästä Dorkin Puistosta. 

Teksti ja kuvat: Päivi Kuisma

Vesa Väänäsen taiteilijaesittely kotisivullamme.

OSOITE Vanhatie 34, 18300 Heinolan kirkonkylä
AVOINNA Kyläpirtin puistoon sijoitettuun näyttelyyn pääsee tutustumaan kesäkaudella mihin aikaan tahansa vuorokaudesta. Kylätalon kahvio on auki ma–pe klo 8–15 ja la klo 10–14. Kahviossa on muutamia Väänäsen töitä.
LISÄTIETOJA Päivi Kuisma, kyläyhdistyksen tiedottaja, puh. 040 757 9553. Tutustu kyläyhdistyksen kotisivuun.

Vesa Väänänen, Yhteen hiileen puhaltajat
Vesa Väänänen, Ajatuksen aihioita
Vesa Väänänen, Suurkalastaja
Vesa Väänänen, teoksia Kyläpirtin kahvilassa