Itämeripäivän veistotapahtuma Helsingissä
Itämeripäivänä 31.8.2023 moottorisahaveiston mestarit Juha Käkelä ja Leo Löppönen luovat Itämeri-aiheisen veistoksen Karhupuistossa Helsingin Kalliossa. Maaseudun Sivistysliiton ja Middle of Nowhere -taidepuiston tuottaman veistonäytöksen tavoitteena on kerätä varoja Itämeren suojeluun ja lisätä tietoisuutta meren ekosysteemin haavoittuvaisuudesta.
John Nurmisen Säätiön käynnistämää ja koordinoimaa Itämeripäivää vietetään vuosittain aina elokuun viimeisenä torstaina erilaisten tapahtumien ja tempausten parissa. Teemapäivän tavoitteena on nostaa esille tärkeitä merellisiä aiheita ja innostaa tekemään konkreettisia tekoja Itämeren hyväksi. Päivä juhlistaa meren monimuotoisuutta ja mittaamatonta arvoa. Juhlinnan lisäksi tavoitteena on lisätä tietoa meren luonnosta, kulttuurista ja historiasta.
OSOITE Karhupuisto, Viides linja, Helsinki
AJANKOHTA Torstai 31.8.2023 klo 12.00–19.00.
LISÄTIETOA Tapahtuman tiedote MSL:n kotisivulla. Way Bakeryn ylläpitämästä Karhupuiston lippakioskista voi tapahtuman aikana ostaa kahvia ja pullaa.



