Ajankohtaista

Nurkantakana.fi julkistetaan Educa-messuilla

Maaseudun Sivistysliiton ja Suomen Kulttuuriperintökasvatuksen seuran uunituore verkkojulkaisu nurkantakana.fi esittäytyy Suomen suurimmassa opetus- ja kasvatusalan tapahtumassa Educa-messuilla 29.–30. tammikuuta Messukeskuksessa Helsingissä.

Nurkantakana.fi esittelee kymmenen eri puolelta Suomea poimittua kulttuuriympäristökasvatuksen mallia, jotka innostavat kohtaamaan lähiympäristön uusilla tavoilla. Hauskat ja käytännönläheiset esimerkit on suunnattu 6–15 -vuotiaiden kanssa toimiville kasvattajille.

Löytyykö nurkan takaa salainen puutarha, mobiilireitti maastossa vai aikamatka sadan vuoden taa? Sivusto on Suomen Kulttuuriperintökasvatuksen seuran ja Maaseudun Sivistysliiton yhteisjulkaisu. Se kuuluu Paikan tuntu -hankekokonaisuuteen, jota on tukenut mm. Koneen Säätiö.

Maaseudun Sivistysliiton kulttuurijohtaja Helka Ketonen on tavattavissa Suomen Kulttuuriperintökasvatuksen seuran osastolla 6f121 perjantaina 29.1.2016 14–18 ja lauantaina 30.1.2016 klo 10–14.

Lisätietoa tapahtumasta: helka.ketonen(at)msl.fi.